niedziela, 13 listopada 2011

♥ Jaime Hayón "Cyfrowy barok"

Jaime Hayón to jeden z moich ulubionych projektantów, mistrz kreatywności, szyku, wyobraźni...estetyczny gigant:) Ale od początku...


     Urodził się w 1974 roku w Madrycie. Jako nastolatek jeździł na deskorolce, projektował grafiki na deski, koszulki, graffiti. Po studiach w Paryżu i Madrycie, w 1997 roku zaczął pracę w Fabrice, ośrodku kreatywnym włoskiej Grupy Benetton u legendarnego Oliviera Toscaniego, i bardzo szybko został szefem działu wzornictwa. Równocześnie tworzył figurki lalek, które zaprezentował w 2001 podczas swojej pierwszej wystawy "Venezia Carnivale". W 2004 roku porzucił pracę w Fabrice, przeniósł się do Barcelony i otworzył własne studio projektowe. Oryginalność "cyfrowego baroku śródziemnomorskiego" polega na błyskotliwym, często zaskakującym łączeniu stylów, motywów, materiałów i pomysłów. Hayon znany jest też ze swoich szalonych autoportretów, które kreuje wspólnie z holenderskim fotografikiem Nienke Klunderem Hayon współpracuje z firmami: Bisazza, Bosa, Pallucco Italia, Metal-arte, Swarovski."Świat projektowania drastycznie się zmienia. Przyczyną tego wszystkiego jest nie tylko rozwój techniki, jak  Hayon słusznie zauważył: Żyjemy w świecie hybrydowym, wszystko się zmienia [...]. Każdy robi wszystko, łącząc i tworząc hybrydowe formy,  produkując tym samym rzeczy nowe i piękne. Biorąc pod uwagę funkcjonowanie dzisiejszego świata, w którym w tak krótkiej chwili z jednego końca świata przemieszczamy się na drugi, chłonąc kulturę, zjawiska, sztukę:. Środowisko 1000 możliwości...Tak wiele różnych narodowości, tak wiele różnych umysłów i gustów, które powodują niezwykłe bogactwo twórczości-czego doświadczamy nieustannie się inspirując."


   Sam mówi o sobie:

"Zdałem sobie sprawę, że nie ma potrzeby, żeby się etykietować, sam zbudowałem  rodzaj platformy, podstawy, z której mogę działać w sposób wolny i niezależny". 
On w zasadzie stawia się w pozycji innej niż tylko projektanta lub wykonawcy. Na tym stanowisku wydaje się zaspokajać określone potrzeby społeczeństwa, nie skłania się do roli biznesmena- projektanta (kreując swoją markę) lub do nadawania  sobie jako artyście kulturowego znaczenie.
Głosy krytyczne uważają go za "arbitralnego", "zbyt modnego", "bez znaczenia", "bez sensu" i "absurdalnego". Ale po przeczytaniu w tej sprawie więcej, uważam, że prace Hayona nie muszą  dostarczać wiadomości lub zawierać jakiejkolwiek głębszego sensu. Można ośmielić się porównać go do Jeff Koonsa czy nawet Andy Warhola -z pewnością prezentuje podobną postawę. Hayon mocno pokazuje się nam  poprzez pracę, w którą wkłada osobowość, pasje-co w ogólnym rozrachunku okazuje się czynnikiem najistotniejszym.


Będzie musiał wystaczyć mu tytuł mistrza -szalony i kapryśny jak jego sztuka:). Hayon promuje się nieco komiczne, jakoś dziwnie,  zawsze z pewnym powiewem chłodu i dystansem.

Dla mnie jego najbardziej charakterystycznym dziełem jest "hiszpański kochanek"porcelanowa figurka zaprojektowana przez Jaime Hayona i wyrzeźbiona przez Marco Antonio Noguerón, stanowiąca część kolekcji Fantasy.

Kolekcja Fantasy

  Kolekcje Fantasy, Jaime Hayon zaprojektował dla Lladr, ze swoją fantazją idealnie współgrał z artystyczną jakością hiszpańskiej marki porcelany. Hayon znany jest z tworzenia oryginalnych przedmiotów, które poza ich dekoracyjnym potencjałem, budzą poczucie radości.


Inne projekty:
1) Wanna z wiaderkiem na szampana, wazonem i popielniczką, Artquitect Edition

Kolekcja inspirowana latami 30, skandynawska prostota połączona z kobiecymi kształtami. Elegancja jest główną cechą tej innowacyjnej kolekcji. Według Hayona łazienka jest najważniejszym pomieszczeniem w domu i nie powinna być ukryta.. Dzięki tym projektom łazienka staje się jak stylowy pokój, pełen uroku i stylu, z silną tożsamością.

2)"Z kaputem" z kolekcji "Showtime" inspirowane estetyką amerykańskich musicali
Komoda z wymiennymi porcelanowymi nóżkami z kolekcji "Showtime"
Showtime dla BD Ediciones de Diseo to kolekcja mebli do domu inspirowana klasycznym musicalem MGM. Koncepcje ma za zadanie ukazać kontrast między tym, co zewnętrzne i wewnętrzne. Bardzo innowacyjne połączenie materiałów takich jak plastik i skóra.

3)Kanapa FAVN projektowana dla Fritz Hansen

4)S� Collection II Jaime Hayon
 Do tej kolekcji Hayon, który czerpie inspiracje z obserwacji codziennego życia, szukał stymulacji z dwóch głównych źródłach: instrumentach muzycznych i owadach. Widzimy je w krzywoliniowych kształtach- skrzypce, flety, chrząszcze, harfy - Hayon naszkicował formy mebli, analizując je pod względem materiałów i późniejszego procesu produkcji. Wyniki są takie: czyste, organiczne kształty, które wpisują się w różne przestrzenie. To meble, które pasują do naszego życia, a zarazem wykraczają poza codzienność.
5) Ceccotti
  Dwadzieścia dwa elementy z najlepszych gatunków drewna tworzą niesamowity efekt pracy rzemieślniczej. Pierwszy wynik współpracy Hayona ze Ceccottim został zaprezentowany na Salone el Mobile.

6) Kryształowy cukierek Zestaw  Baccarat
    Owocowe inspiracje : ananasy, granaty; zestawione z kształtami piłki golfowej, kroplami wody . Możemy podziwiać różne techniki cięcia kryształu. Kontrastujące zestawienie kolorów i materiałów.


7)New Lights dla Metalarte
Trzy nowe kolekcje światła Hayona zostały uruchomione dla Metalarte: ideą było zintegrowanie stolika i lampki. Projekt funkcjonalny tworzony z poczuciem humoru.8)Tudor Chair and Cabinet 

9)Zielony kurczak
Kurczak, znalazł swoje miejsce w zielonych marzeniach Hayona. "Chciałem przedstawić tego ptaka, wzmacniając jego właściwości i wymiary, przekształcając go w nowoczesne urządzenie-bujany fotelu. Mój zielony kurczak ma  twarz, kształt, miejsce i funkcję."


10) Hayonowe buty dla Camper

  Projekt miał na celu wprowadzić subtelne zmiany w estetyce firmy Camper. "Chciałem znaleźć formę najbardziej pasującą stopie, inspirowaną butami do tańca. Chciałem zrobić prosty but, ale taki, który miał by charakter. W jednolitych kolorach, fason który nada znaczenia sposobie ubierania." Hayon określa swój projekt jako sportowy but z elegancją, lub odwrotnie- fuzja stylów, form miękkich i organicznych, mieszanka materiałów wysokiej jakości.

Nie sposób opisać wszystko co wyszło z wyobraźni Jaime-go. W następnej części postaram się przybliżyć miejsca w których królują fantazyjne twory projektanta. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Obserwuj mnie!-wpisz maila